LAYHER BALTICU INSENERIDE MEESKOND PAKUB OMA KLIENTIDELE PERSONAALSET LÄHENEMIST JA MITMEKÜLGSEID LAHENDUSI
Rahvusvahelisel turul töötades on oluline olla kursis riiklike ehitusnõuete ja õigusnormidega ning samal ajal ei saa ära unustada ka kultuurilisi eripärasid, mis on abiks kliendisuhete loomisel kohalikul ärimaastikul. Tellinguäriga tegelev Layher Baltic UAB ja nende inseneridest koosnev meeskond aitab ettevõttel laieneda uutele turgudele ning Leedu, Saksamaa ja Valgevene inseneride koolkonna sünergia loob kõrgeima kvaliteedi ja professionaalse lähenemise. Personaalsetele vajadustele ja projekti eripäradele koostatud tellingujoonised ei taga mitte ainult mugavat ja ohutut töötamist, vaid aitavad ehitusettevõtetel säästa ka aega ja raha.
“Rahvusvahelise meeskonna loomine polnud eesmärk omaette, aga asjaolude kokku langemisel see lõpuks nii ikkagi välja kukkus. Kõigepealt palkasime leedulasest inseneri, kes on siiani meie meeskonna üks raudvarasid. Ühel hetkel aga töökoormus kasvas ja oli vaja veel ühte inseneri, kuid otsingud Leedus ei kandnud vilja. Õige kandidaadi leidsime lõpuks Valgevenest ja kohe peale koostöö alustamist mõistsime, et erinevad rahvused ning kogemused on ettevõttele suureks eeliseks. Raman Dzikativski tõi kaasa oma teadmised, lähenemise inseneritööle, töökogemuse Valgevene ehitussektoris ja andis kõige sellega meie meeskonnale uut lisaväärtust” selgitab Layher Baltic UAB juht Viktor Vorontsov, kuidas sai alguse rahvusvaheline meeskond.
Hetkel koosneb ettevõtte insenerimeeskond neljast inimesest: Vaidas Baltuška, Raman Dzikavitski, Andrei Zuikevitš ja nooreminsener Omar Mahmoud Ali Hassan. Meeskonnaliikmed suhtlevad vabalt leedu, vene, inglise ja araabia keeles.
Table of Contents
Erinevad projekteerimisnormid on andnud põhjaliku kogemuste pagasi
Tehnilise meeskonna eestvedaja Vaidas Baltuška on ettevõttes töötatud kaheksa aasta jooksul koordineerinud väga palju erinevaid projekte erinevates riikides. Selle aja jooksul on ta kogunud tohutult palju väärtuslikku infot, mis on andnud talle oskuse leida lahendused ka kõige keerulisematele olukordadele. Meeskonna noorim liige Omar Mahmoud Ali Hassan on praegu Vilniuse Gediminase tehnikaülikooli ehitusinseneri teisel kursusel õppiv tudeng, kes peale ülikooli lõpetamist kavatseb oma karjääri Leedus jätkata. Tehnoloogia arenguga sammu hoidmiseks kasutab ta oma õpingutes uusimaid disainiprogramme, mida rakendab ka oma töös. Vanemad meeskonnaliikmed oma õpingute ajal nii uute programmidega kokku ei puutunud, nii et täna saavadki erinevad generatsioonid üksteist töö käigus täiendada.
“Kuigi Leetu õppima tulek sündis väga lühikese aja jooksul, on mul hea meel, et otsustasin selle väljakutse vastu võtta ning asuda elama riiki, mille kohta ma varem ei teadnud praktiliselt midagi. Siin olen saanud palju uusi teadmisi ja lisaks ka kõik oma eelnevad kogemused praktikasse edasi kanda, mis on minu insenerioskusi jälle grammi võrra edasi arendanud,” räägib pärast praktika läbimist ettevõttesse tööle jäänud tudeng.
Valgevenest pärit Raman Dzikavitskil ja Andrei Zuikevitšil on märkimisväärsed kogemused ehitusvaldkonnas. Andrei töötas seitse aastat metalli töötlemisega tegelevas ettevõttes, Raman aga Valgevene riiklikus tööstusdisaini instituudis. See kogemus aitab neil lihtsalt ja sujuvalt integreerida tellinguid ehitus- või tööstussektoris, kus need ka kõige enam kasutust leiavad. Lisaks tulevad nende teadmised meile kasuks ka Venemaa turul, sest aja jooksul oleme pidanud nii mõnegi projekti tegema näiteks Kaliningradi.
Vaidas Baltuška toob välja, et meeskonna üheks suurimaks tugevuseks on kogemus erinevate projekteerimisnormide ja standarditega töötamisel. Kuigi nõuded ei erine eri Euroopa Liidu riikides kuigi palju, tuleb siiski ette ka konkreetsemaid tingimusi, mida tuleb nõuetekohaselt täita. Raman Dzikavitski märgib veel ära, et erinevates kliimavööndites töötades tuleb erilist tähelepanu pöörata justnimelt ilmastikuoludele, mis on koormuste arvestamisel olulise tähtsusega.
“Ohutuse eiramise osas on meil nulltolerants. Me esindame Saksa täpsust ja kvaliteeti ning kui näeme, et kusagil on võimalik midagi paremini teha, siis me jagame oma kogemusi veendumaks, et projekt viiakse ellu vastavalt normidele ja nõuetele,” rõhutab Raman Dzikavitski.
Rahuolevaid kliente jagub Venemaalt kuni Skandinaavia ja Islandini
Layher Baltic kuulub Saksa kontserni Wilhelm Layher GmbH & CO KG alla, mis on maailma juhtiv tellingutootja. Ettevõtte peamine eesmärk on pakkuda oma klientidele parimaid inseneriteenuseid Balti riikides ning samal ajal hoitakse silm peal ka uutel turgudel. Meeskonna rahvusvaheline taust aitab ettevõttel laiendada oma tegevust ning püsida konkurentsis ka väljaspool Balti riike. Leedu inseneride kogemus ei ole mitte hinnatud ainult kohalikul turul, vaid ka Skandinaavias, kus on teatavasti ülikõrged nõudmised tööohutuse ja töökvaliteedi osas ning viimanegi suurem projekt sai ellu viidud näiteks Islandil.
Vaidas Baltuška sõnul hinnatakse leedulasi tugeva tehnilise tausta ja pühendumise tõttu. Keegi ei loe minuteid tööpäeva lõpuni, vaid kui midagi olulist parasjagu pooleli on, siis viiakse see lõpuni ja antakse endast maksimum. “Paindlik lähenemine võimaldab pakkuda jätkusuutlikku teenust, mis tekitab klientides usaldust ja kindlustunnet, et nad pole oma küsimustega üksi,” toob inseneride tiimi liider välja meeskonna konkurentsieelised. See oli ka oluliseks põhjuseks, miks saadi tellimus Islandilt, kuigi see ei kuulu Layher Balticu regiooni.
Keeruline disain nõudis tavapärasest rohkem mõttejõudu ja valukohaks oli ka logistika, kuid lõppkokkuvõttes tasus vaev ennast ära. Tellinguid oli vaja uue katusekonstrukstiooni ehitamiseks ning Layher Balticu pakutud lahendus võimaldas töid mugavalt teostada, kus spetsiaalsele sillale paigaldati tööplatvorm, mis säästis olulises mahus aega ja raha, kui võrrelda konkurentide pakutud tellingudžunglit. Toestatud tellingud projekteeriti ainult külgedelt, jättes alla vaba ruumi muude tööde jaoks. Lisaks nõudis selline disain vähem detaile ja lühendas kokkupanemiseks kulunud aega.
Erinevate valdkondade spetsiifikaga kursis olemine aitab ka klientidel ajaga kaasas käia
Motiveeritud ja ambitsioonikatelt inseneridelt oodatakse pidevat edu ning jõudmist oma valdkonnas kõrgemale ja kaugemale. Optimaalsete lahenduste väljatöötamiseks on enne ülesande vastu võtmist väga oluline välja selgitada, mis on kliendile oluline, milliseid eesmärke ta taotleb, suhelda teiste üksustega ning pakkuda välja disain, mis ei pruugi olla kõige odavam, vaid on kõige mugavam, tõhusam ja jätkusuutlikum. Pidev teadmiste täiendamine läbi uusima tehnoloogia, tarkvaraga tutvumise, erialaste ja isiklike pädevuste kinnistamiseks veebikursuste kaudu, samuti kogemuste jagamine teistes riikides asuvates tütarettevõtetes töötavate kolleegidega aitab meeskonnal vastata küsimustele, mida täna pole veel välja mõeldudki, kuid vastused neile on vajadusel tagataskust võtta. Palju tähelepanu pööratakse ka virtuaalsele reaalsusele. Projekteerimisetapis kasutatakse SIM (scaffolding information modelling) tarkvara LayPLAN. SIM-tehnoloogiat on lihtne siduda kaasaegses ehituses laialdaselt kasutatava BIM-iga (building information modeling).
Suurt tähelepanu pööratakse ka kontrolli tagamisele ja kuna projekt koostatakse paigaldatavatest elementidest lähtuvalt, aitavad kontrolli tagada objektikülastused. Kogu meeskond on märganud ka üleüldist kvaliteeditõusu Balti regioonis. Kliendid ei oota enam mitte ainult hinnapakkumist nagu varem, vaid soovitakse ka jooniseid, 3D mudeleid, staatilisi arvutusi ja muid kaasaegseid lahendusi projekti sujuvaks teostamiseks.
Tänapäeval pole edu saladuseks mitte ainult töö ja teadmised, vaid ka meeskonnasisene õhkkond ja omavaheline läbisaamine. Leetu tööle tulevad välismaalased naudivad kolleegide toetust ja peavad töötingimusi ideaalilähedasteks. “Kahjuks Valgevenes pole ärikombed kuigi hästi arenened ja seetõttu olin ma väga positiivselt üllatunud, kui kogesin siinse ärieetika kõrget taset, töötajate lugupidamist ja hoolimist üksteise vastu ning võimalust rahulikult oma tööle keskenduda” jagab Andrei Zuikevitš oma esimese poolaasta Leedus töötamise muljeid.
“Töötajatele tuleb luua sellised tingimused, et keegi ei tahaks lahkuda. Mulle väga meeldib Jaapani töökultuurist pärinev mudel, kus inimene tuleb ettevõttesse tööle ja lahkub sealt alles pensionile jäädes. Kui töötajad on rahul, on muutus meeskonnas palju väiksem ja tööviljakus oluliselt kõrgem,” selgitab UAB Layher Balticu juht Victor Vorontsov oma lähenemist meeskonna loomisele ja hoidmisele.